Polrok pod atómovými hríbmi

Druhého septembra 1996 sme dorazili z Nouméa na Novej Kaledónie na malý atol Mururoa vo Francúzskej Polynézii. V tom čase divokých deväťdesiatych rokov bol tento osamelý atol, vzdialený nejaké tri hodiny letu z Tahiti, ešte stále pokusnou francúzskou atómovou strelnicou, honosne zvanou Centre d’Expérimentation Nucléaire Français.

Na tomto atole je iba krátka a úzka pristávacia dráha. Nedobrzdiť znamená zošuchnúť sa do hlbín za atolom. Ale naša CASA 235 je pomalý stroj, určený na krátke vzlety a pristátia. Zmestili sa sem všetky tri naše lietadlá, s ktorými sme prileteli.

Po incidentoch s loďami aktivistov v posledných rokoch tu naši kamaráti z 5e RE potrebovali vypomôcť posilami z dvoch našich tímov cvičených na takéto obojživelné operácie  – SAED a SANS. Tak sme tu od septembra do februára nasledujúceho roku monitorovali okolie, pomáhali vyčisťovať operačný priestor, dotieravým aktivistom sme počas nočných operácií zaplietli do lodných vrtulí oceľové rybárske siete, znefunkčnili navigačné a komunikačné prístroje či znečistili naftu, čím sme ich lode nadlho vyradili z prevádzky. Taký bežný pracovný týždeň.

Paralelne s týmito aktivitami sme už od nášho príchodu asistovali v príprave na jadrové testy. Doviezli sme nové meracie prístroje a po okrajoch lagúny rozmiestnili pomocné značkovacie rakety, ktoré sa vystreľujú pri každom teste, aby svojim farebným aerosólom vizuálne značili šírenie tlakovej vlny. Pracovníci Centra pobehovali po atole, nastavovali telemetriu na nami dovezených meracích prístrojoch, do lagúny ponárali meracie bóje so snímačmi  (všetko to je z logického dôvodu iba na jedno použitie), kontrolovala sa pretlakovosť dverí riadiaceho strediska a bunkrov, my sme zatiaľ monitorovali ochranný perimeter atolu, aby sa na poslednú chvíľu do epicentra výbuchu nedostala nejaká ekoaktivistická loď. Letový a námorný priestor vo vzdialenosti dvesto kilometrov bol v deň jadrového výbuchu vždy uzavretý.

Téthys

Už o pár dní po našom príchode sme zažili prvý jadrový výbuch. Explóziu malej, niekoľkokilotonovej bomby Téthys sme však zaregistrovali iba na obzore, z hliadkovej lode, lebo sme práve zabezpečovali vonkajší ochranný perimeter pred nejakými šialencami, plaviacimi sa sem z Gambierových ostrovov.

Také malé šup, žiadny jadrový hríb,  lebo toto bol malý podmorský výbuch. Zahučalo, plesk, hladina sa na obzore nebadane nadvihla, o desať sekúnd neskôr zaznel obrovský dunivý tresk, gigantická masa vody vytryskla do výšky a vytvorila obrovský biely oválny gejzír. Nič viac. Po minúte bolo po všetkom. Keby sme nemali ďalekohľady, tak si nič nevšimneme.

Ale chalani, čo toto divadlo sledovali z bunkra na atole, ho videli napriamo a hovorili, že to bol taký obrovský gejzír priamo pred ich hlavami, ako keby sedeli pod Niagarskými vodopádmi.

Ploutos

O mesiac, 1. októbra to už bola iná šupa. Takmer sto kilotonová bomba Ploutos. Ten odpal sme sledovali z bezpečia pláže susedného atolu Fangataufa. O pol druhej poobede obloha náhle stmavla, potom sa rozžiarila a spoza horizontu začala k nebu stúpať svetlo oranžová guľa tlačená hrubým stĺpom bielej pary. O minútu k nám po vode dorazila extrémne rýchla tlaková vlna. Taká rýchlo sa približujúca malá spenená vodná cunami, že keby ste plávali vo vode, ani sa nestihnete ponoriť. Dostali sme na pláži silnú teplú vzdušnú facku, ale inak nič, boli sme dostatočne ďaleko, nejakých štyridsať kilometrov vzdialení od epicentra.

Nejak sme si zvykli na tie tichomorské jadrové pozdravy z pekla.

Ale pochopili sme hneď, že atómová bomba nie je žiadna hračka. Ale až keď to zažijete na vlastnej koži, docvakne vám, akú má takáto bomba odstrašujúcu silu.

Po pár mesiacoch začínali byť pre nás tieto jadrové výbuchy rutinou, do konca januára nasledujúceho roka sme ich zažili dokopy šesť. Nejak sme si zvykli na tie tichomorské jadrové pozdravy z pekla.

A potom konečne vyhlásilo Francúzsko stopku na testy. Osobne k nám doletel minister obrany slávnostne ukončiť túto špinavú éru. Už nebolo koho strašiť jadrovou silou, studená vojna predsa skončila. Na nejaký čas…

Začiatkom februára 1996 sme začali všetko zariadenie na atole demontovať. Naložilo sa všetko hodnotné a tajné a zvyšok, ktorý sa dal odmontovať, sme zvrhli do hlbokých vôd za atolom. Príroda sa postará… Ostali tu len betónové bunkre a telemetrika na meranie zvyškového žiarenia.

Ten polrok tu stál za to. Ale chýbať nám to nebude. O pár dní nás čakal náročný odlet do Kourou za ďalšími divokými zážitkami. Ale o tom som vám písal minule… A niečo nabudúce…

.

.

.

Foto: www.google.sk/maps/

Zlatokopka s dušou

04.07.2025

V Panama City som si konečne oddýchol. Dospal som tie divoké guyanské noci a polihujúc pri hotelovom bazéne hotela Hilton s výhľadom na záliv som sa celý týždeň rozhodoval, či si kúpim lodný lístok na nejakú z desiatok obrovských zaoceánskych lodí, križujúcich Karibik a odplávam do Miami, ale keď som videl tie nekonečné húfy amerických dôchodcov, vystupujúcich [...]

Pirát z Karibiku, alebo stretnutie s Rémi Gaillardom

29.06.2025

Na desať týždňov som sa pre istotu radšej zdekoval z Európy. Lebo v Paríži som fakt nevedel, kto ma to sledoval a čo majú za lubom. Vtedy som ale musel reagovať rýchlo, lebo proti nim nemáte šancu, ak vás samých nechráni silnejšia služba. Tak som radšej zmizol za horizont, do južného Karibiku, kde som kedysi strávil s prestávkami päť dobrodružných rokov. Akurát včas, [...]

Ťažký život tanečníc

11.04.2025

V parížskom tanečnom klube Rosa Bonheur, trvalo zakotvenej lodi na nábreží Seiny sa dnes koná koncert svetoznámej kubánskej kapely Buena Vista Social Club, ktorá je vo svete latino hudby tým, čím je Madonna v pope. Nie sú to síce už tí pôvodní hudobníci, ale ich nasledovníci, lebo členovia sa obmieňajú ako hráči vo futbalovom klube. Veď slávne meno [...]

ponorka RFS Novorossijsk, britská vojnová loď HMS Mersey

Cez Lamanšský prieliv preplávala ruská ponorka, pod pozorným dohľadom britského námorníctva

04.07.2025 20:35

Britské vojenské námorníctvo v uplynulých dňoch sprevádzalo ruskú ponorku RFS Novorossijsk pri plavbe cez Lamanšský prieliv smerom na západ.

Alexus Grynkewich, Pentagon, NATO

Spojenecké sily NATO v Európe majú nového šéfa. Grynkewich vystriedal Cavoliho

04.07.2025 19:40

Americký generál Alexus Grynkewich prevzal v piatok funkciu vrchného veliteľa spojeneckých síl NATO v Európe.

Záporožská jadrová elektráreň

Záporožská jadrová elektráreň prišla o vonkajšie zdroje energie. Neskôr boli obnovené

04.07.2025 18:47, aktualizované: 21:54

Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň prišla o všetky vonkajšie zdroje energie, uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).

Košariská Štefánik busta

Matovičovci upozornili na predraženú bustu Štefánika, rezort kultúry kritiku odmieta

04.07.2025 17:52

Hnutie Slovensko tvrdí, že rezort kultúry chce bustu objednať za viac peňazí, než by mala stáť podľa odborníkov.

rescueranger

Moje príbehy spoza horizontu...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 70
Celková čítanosť: 129240x
Priemerná čítanosť článkov: 1846x

Autor blogu

Kategórie